Sielanka Pod Srebrną

Atrakcje turystyczne w regionie

Sielanka pod Srebrną

Poznaj atrakcje Kotliny Kłodzkiej i okolic z "Turystyczną Trzynastką"

Cieszącym się doskonałą sławą stowarzyszeniem, które gromadzi najlepsze atrakcje turystyczne w tym regionie jest „Turystyczna Trzynastka”, której członkowie dbają o jak najlepszą reklamę tych terenów, a także wzajemne wsparcie, np. w postaci licznych rabatów. Inicjatywa ta powstała ponad 15 lat temu i zgromadziła wielu zwolenników, obejmując w tym momencie 18 tras turystycznych. To inicjatywa, która pomaga poznać piękno Kotliny Kłodzkiej, będąca z pewnością przykładem dla innych.

Spływy pontonowe Przełomem Bardzkim Ski-Raft

W Ławicy koło Kłodzka, tuż przy Pałacu w Ławicy, znajduje się przystań wodna Ski-Raft. W tym miejscu, mogą Państwo rozpocząć fantastyczną wyprawę pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej, pomiędzy wysokimi skałami, starymi lasami i kolorowymi łąkami. Spływy pontonowe i kajakowe Przełomem Bardzkim, to doskonała zabawa dla każdego. Bezpieczeństwo gwarantowane. Przeżyj przygodę życia z bajkowymi widokami na przyrodę…

https://www.ski-raft.pl

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

U podnóża gór Złotych, w miejscowości Złoty Stok i na skraju Kotliny Kłodzkiej znajduje się miejsce, słynące z wielkiego bogactwa! Jest nim oczywiście złoto. A jak je znaleźć i gdzie, dowiecie się zwiedzając Kopalnię Złota. Wspaniała przygoda dla wszystkich szczególnie dla rodzin z dziećmi. Miejsce gdzie nie tylko dowiecie się jak było wydobywane złoto, ale też przejedziecie się podziemną kolejką, spłyniecie łodzią podziemnym chodnikiem, zobaczycie najwyższy podziemny wodospad, odwiedzicie szalonego alchemika, a po zwiedzaniu kopalni skosztujecie wspaniałych dań w tutejszej restauracji.

www.kopalniazlota.pl

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

28 milionów lat temu, w masywie Śnieżnika, mały strumień drążył skałę, spływał szczelinami, wypłukiwał system spękań aby w dzisiejszych czasach można było oglądać jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce z najdłuższym systemem korytarzy w Sudetach, wyniosłymi kominami, bogatymi naciekami z różnorodnością kolorów i faktur. Latami bytowały tu zwierzęta z niedźwiedziem na czele którego szczątki można dziś oglądać w pawilonie wejściowym.

Polecamy też ekstremalne zwiedzanie jaskini - tylko dla osób wyjątkowo sprawnych, szczupłych i o mocnych nerwach.

www.jaskinianiedzwiedzia.pl

Twierdza Kłodzka w Kłodzku

Od setek lat, w samym środku przepięknego Kłodzka, wznosi się Twierdza która jest jedną z największych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej, a może i całych Sudetów! Jej historia, podobnie jak i całego miasta, jest bardzo zawiła, bowiem wielokrotnie przechodziła w ręce panujących mocarstw. Przepiękne widoki na Kotlinę Kłodzką to tylko jedna z nielicznych atrakcji jakie czekają turystów na szczycie twierdzy, jednak najciekawiej jest dopiero po zmroku! To wtedy, na dziedzińcu pojawiają się duchy które, oprowadzą Was po twierdzy i opowiedzą historię jakiej się nie spodziewacie...

www.twierdza.klodzko.pl

Twierdza w Srebrnej Górze

Atrakcje Twierdzy w Srebrnej Górze rozpoczynają się tuż po opuszczeniu parkingu i wyruszeniu wyznaczoną trasą w górę. Dzięki kilku ciekawym zadaniom droga mija szybko i jest to idealnym rozwiązaniem, gdy podróżuje się z dziećmi. A na górze czekają na nas piękne widoki, a dodatkowo w sezonie można pobawić się na tyrolce. Zwiedzanie z przewodnikiem pozwala nie tylko na poszerzenie wiedzy, ale gwarantuje też dobrą zabawę. Dodatkową atrakcją może być wystrzał z armaty, który na pewno na długo pozostanie w pamięci. Dla miłośników zwierząt są tu też przesympatyczne kozy i owce, które można karmić karmą zakupioną w specjalnym automacie. Turyści również mają możliwość zaspokojenia głodu - tuż przy wejściu jest mini bar z frytkami, hamburgerami, przekąskami, napojami bezalkoholowymi oraz regionalnym piwem. Dużą popularnością cieszy się coroczna impreza "Twierdza Legend", podczas której można zapoznać się z innymi atrakcyjnymi miejscami z Dolnego Śląska, posłuchać ciekawych wykładów, wygrać atrakcyjne nagrody, a dla dzieci jest mnóstwo zabaw, konkursów oraz teatrzyk lalkowy. Bardzo ciekawym punktem programu jest pokaz ptaków drapieżnych "Pod skrzydłami", podczas którego można się dowiedzieć bardzo ciekawych rzeczy, ale i pogłaskać najbardziej niebezpieczną sowę. Po zwiedzaniu koniecznie trzeba się wybrać na spacer wokół Twierdzy i podziwiać przepiękne widoki.
 

Kopalnia węgla Nowa Ruda

Okoliczne tereny Kotliny Kłodzkiej to nie tylko malownicze krajobrazy, na co dowodem jest atrakcja turystyczna w postaci Kopalni Węgla w Nowej Rudzie. Czy byliście kiedyś w kopalni węgla? Jeśli nie, koniecznie będąc na Dolnym Śląsku, musicie zwiedzić Kopalnię w Nowej Rudzie. Dowiecie się wszystkiego, czego do tej pory nie wiedzieliście o pracy górników i będziecie mogli przejechać się prawdziwą górniczą kolejką – koniecznie w żółtym kasku.

www.kopalnia-muzeum.pl
 

Zamek Książ w Wałbrzychu

Miłośnicy magii i tajemnic koniecznie powinni odwiedzić Zamek Książ w Wałbrzychu. Tutaj wkraczamy do zupełnie innego świata. Samochód najlepiej zostawić na górnym parkingu, ponieważ już po drodze czekają atrakcje takie, jak Mauzoleum, przepiękna brama oraz taras widokowy, skąd widać również Stary Książ, który także stanowi bardzo ciekawą atrakcję turystyczną i warto się tam wybrać Ścieżką Hochbergów. Stojąc na tarasie, wystarczy lekko zmrużyć oczy, uruchomić wyobraźnię, a wtedy można zobaczyć, że w całości Zamek Książ przypomina karocę ciągniętą przez dwa konie. Do zamku prowadzi aleja rododendronów. Robi on niesamowite wrażenie, co z pewnością sprawia mnóstwo legend oraz tajemnic, którymi jest owiana jego historia. W kasie biletowej można zaopatrzyć się w ciekawe książki o tej tematyce zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Koniecznie trzeba odwiedzić zamkowe tarasy oraz podziemia. Zwiedzanie zamku można wybrać w wielu różnych opcjach - standardowe z audio przewodnikiem w kilku językach, a także tematyczne dla rodzin z dziećmi i tu jest możliwość zwiedzania również nocnego. Oczywiście jest też zwiedzanie nocne tylko dla dorosłych. Każda z tych opcji gwarantuje wspaniałą zabawę oraz ukazuje przeróżne mało dostępne na co dzień miejsca, a przesympatyczni przewodnicy dbają o świetny humor zwiedzających oraz dzielą się swoją bogatą wiedzą. Po zwiedzaniu można wstąpić do kawiarenki na kawę, ciasto, gofry lub lody. Wielbiciele szybkich dań mogą posilić się hot-dogiem albo hamburgerem. Natomiast na koneserów bardziej wykwintnych dań czekają restauracje. W drodze powrotnej na parking, warto nieco zboczyć z trasy i odwiedzić Stadninę Ogierów, a przy odrobinie szczęścia może się udać zobaczyć te przepiękne zwierzęta biegające na padoku. A może lepiej jeszcze nie wracać? Zawsze przecież można spędzić noc w hotelu tuż obok zamku. Czyż nie jest przyjemnie obudzić się i zjeść iście królewskie śniadanie patrząc na najpiękniejszy zamek na Dolnym Śląsku? A po śniadaniu koniecznie trzeba jeszcze odwiedzić Palmiarnię, która znajduje się nieopodal wyjazdu na drogę główną z parkingu kierując się w stronę Wałbrzycha. Czekają tam przeróżne gatunki pięknych roślin, niesamowite kaktusy oraz cytrusy. Nie można też ominąć pięknej kawiarenki z zewnętrznym ogródkiem. Wszystko zostało niedawno odrestaurowane i robi niesamowite wrażenie zachowując swój niezwykły klimat z dawnych lat. Dodatkową atrakcję stanowią lemury, których od niedawna jest aż 10 oraz przeurocze żółwie, hałaśliwe papużki oraz dostojne i dumne pawie. Nieodzownym elementem Zamku Książ oraz Palmiarni są też koty, które często można tam spotkać, a wybranym pozwalają łaskawie się pogłaskać. W sklepiku natomiast można zaopatrzyć się w przeróżne rośliny i zabrać ze sobą chociaż fragment tego niesamowitego miejsca.

www.ksiaz.walbrzych.pl
 

Podziemne miasto Osówka

Ostatni projekt Adolfa Hitlera, najbardziej rozbudowany i zarazem planowany jako główna kwatera na Dolnym Śląsku. Choć nigdy nie została ukończona, robi kolosalne wrażenie swoim rozmachem, a historia budowy tego miejsca przyprawia o dreszcze.

www.osowka.pl
 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII-wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Położone jest nad rzeką Bystrzycą Dusznicką, na południowych obrzeżach miasta, przy międzynarodowej trasie biegnącej w kierunku granicy z Czechami. Otaczają je wspaniałe krajobrazy Kotliny Kłodzkiej.

www.muzpap.pl
 

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju

Gospodarstwo w Kotlinie Kłodzkiej składające się z kilku drewnianych chat wiejskich, wiatraka, pracowni garncarskiej oraz ptasiego mini Zoo ze strusiem emu (chętnie jedzącym z ręki). W jednej z chat odbywają się pokazy wypieku chleba tradycyjną metodą na zakwasie w piecu chlebowym. Smakowi takiej kromki chleba, posmarowanej smalcem trudno się oprzeć... Każdy ze zwiedzających ma możliwość spróbowania toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim. W ogromnym drewnianym szałasie można biesiadować przy ognisku nawet w czasie deszczu. W pogodne ciepłe dni można podziwiać szybowce unoszące się nad górami po czeskiej stronie, co stanowi ogromną atrakcję dla przybyszy z dalekich stron.

www.szlakginacychzawodow.com.pl
 

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

Muzeum Zabawek "Bajka" w jednej z najpiękniejszych miejscowości Kotliny Kłodzkiej Kudowie Zdroju to magiczne miejsce, w którym dzieci z radością i zdumieniem odkrywają zabawki swoich rodziców i dziadków, a dorośli z uśmiechem przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji. Muzeum istnieje od 12 grudnia 2002 roku. Na powierzchni 300 m2 pokazana jest kilkutysięczna, największa w Polsce wystawa zabawek. W tym miniaturowym świecie prezentujemy prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego - od starożytności po lata 80-te XX wieku. Są teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Są też przybory szkolne i mini-klasa sprzed 50 lat. Warto poznać historię zabawek, gdyż stanowią one atrakcję w życiu każdego człowieka.

www.muzeum-zabawek.pl
 

Arboretum Wojsławice

Arboretum w Wojsławicach jest miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Na ogromnym terenie jest mnóstwo gatunków roślin, które dzięki swej różnorodności cieszą oczy o różnych porach roku. Sezon zwiedzania rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w październiku. Co jakiś czas odbywają się różne ciekawe wydarzenia, podczas których na spacerze przewodnicy raczą gości ciekawymi opowieściami oraz dzielą się swoją wiedzą. Są też kiermasze i koncerty. Jednak chyba największą popularnością cieszy się możliwość bezpłatnego zbierania wielu gatunków oraz czereśni. Zupełnie za darmo można się najeść tych pysznych owoców, a zrywanie ich ułatwiają udostępnione drabiny. Jest tylko jeden warunek - delektujemy się na terenie ogrodu i nie wolno niczego wynosić na zewnątrz. Arboretum jest miejscem idealnym do relaksu, na każdym kroku są ławeczki, ale najpiękniejszym do tego miejscem jest teren wokół horoskopu botanicznego, znajdującego się na szczycie. Stamtąd rozpościera się przepiękny widok, a wygodne leżaki dodatkowo sprzyjają idealnemu odpoczynkowi. Dla dzieci świetną atrakcją jest możliwość sturlania się stamtąd po miękkiej trawie. Na terenie arboretum można też, za dodatkową opłatą, wynająć altanę na prywatną imprezę, są też punkty gastronomiczne oraz mini skansen, w którym znajdują się sprzęty oraz narzędzia z dawnych lat. Dzieci mogą podczas zwiedzania szukać zaznaczone na mapie miejsca, w których ukryte są pieczątki. Zebranie wszystkich nagradzane jest później przy wyjściu. Na pewno jest to wspaniałe miejsce na spędzenie całego dnia. Przy arboretum znajduje się bardzo duży parking. Na teren ogrodu nie można wchodzić z psami.

https://arboretumwojslawice.pl

Zamek Międzylesie

 https://zamekmiedzylesie.pl/

Jaskinia Radochowska

https://jaskiniaradochowska.pl/

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu

https://starakopalnia.pl/

Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku

Jeśli komuś marzy się podróż do przeszłości, zapraszamy do Średniowiecznego Parku Techniki Osada Górnicza, gdzie przesympatyczni przewodnicy pokażą i opowiedzą jak pracowali średniowieczni górnicy. Oprócz historii czeka tu na zwiedzających również lekcja fizyki. Własnoręcznie będzie można się przekonać jak działały dawne urządzenia i że nie była to lekka praca. Dodatkową atrakcją jest jedyny ruchomy czołg Leonadra da Vinci. A skoro cofamy się do średniowiecza, nie unikniemy nieco magii i herezji, a nawet spotkamy kata, który oprowadzi nas po swoim domku, opowie o swej profesji i... Ale to już tajemnica co jeszcze można z nim załatwić... Na lubiących dreszczyk emocji czeka również ścieżka strachu, która, wbrew pozorom, może też nieźle rozbawić. A po takich emocjach zapraszamy do restauracji na smaczne jedzenie oraz regionalne piwa i inne zimne i ciepłe napoje bezalkoholowe. Dodatkowo można się naładować bardzo pozytywną energią obserwując przeurocze i przesłodkie króliczki na wybiegu. Gwarantujemy bezpieczny skok poziomu cukru we krwi. O parking nie trzeba się martwić, gdyż jest duży i znajduje się tuż przy wejściu.

 https://parktechniki.pl/

Zamek Grodno

Ponad 700-letni Zamek Grodno jest położony w przepięknym miejscu, na szczycie Góry Choina. Zwiedzanie można zacząć od głównej drogi prowadzącej przez Zagórze Śląskie (nieopodal remizy strażackiej) lub od strony słynnego kolorowego mostu nad Jeziorem Bystrzyckim. Z każdej strony znajduje się parking. Ta druga trasa jest jednak bardziej stroma. Sam zamek wita turystów przepięknie zdobioną bramą. Najlepiej wybrać zwiedzanie z przewodnikiem, który wprowadzi nie tylko w świat historii, ale i legend. Między innymi można się dowiedzieć skąd w zamku wziął się szkielet i do kogo należał. Koniecznie trzeba udać się na szczyt wieży, gdyż stamtąd rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki. Po zakończeniu zwiedzania warto się udać do Karczmy Rycerskiej, która serwuje przepyszne posiłki. Od niedawna dostępna jest także nowa atrakcja, a mianowicie Centrum Bioedukacji Multimedialnej poświęcone rezerwatowi przyrody Góra Choina. Dla odważnych turystów jest opcja Nocnego Zwiedzania Zamku Grodno, które na pewno dostarczy niesamowitych wrażeń i emocji zwłaszcza po wysłuchaniu okolicznych legend. Natomiast później można spędzić w tym niezwykłym zamku całą noc, ponieważ oferuje turystom także noclegi. Na pewno warto, tym bardziej że okolica jest przepiękna i bogata w atrakcje. Już sam spacer wokół Jeziora Bystrzyckiego robi wielkie wrażenie.

 https://zamekgrodno.pl/

Sztolnie Walimskie

https://sztolnie.pl/

Image
Image
KONTAKT / REZERWACJA:
601 389 442

Sielanka pod Srebrną

Całoroczny domek położony w niewielkiej miejscowości Budzów zlokalizowany w malowniczej scenerii u podnóża Srebrnej Góry na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Nasz domek jest nowym obiektem w pełni wyposażonym mogącym pomieścić 5 osób. 
To idealne miejsce na urlop, odpoczynek od miejskiego zgiełku czy romantyczny weekend. 
Obiekt usytuowany jest zaledwie 10km od głównej trasy z Wrocławia do Kłodzka (DK8) i stanowi idealną bazę wypadową dla pieszych wędrówek a także licznych górskich tras rowerowych Singletrack Glacensis  w rejonie Srebrnej Góry, Barda, Kotliny Kłodzkiej, Nowej Rudy. 
Domek składa się z salonu z jadalnią, kuchni, łazienki z prysznicem oraz sypialni. W naszym domku mile widziane też są zwierzęta domowe.
ikona fb profil sielanka pod srebrna
Nasz profil na Facebooku, zapraszamy.
Image

Mapa

 

Lokalizacja

Budzów nr 136 (wjazd od ul. W. Witosa)
57-214 Budzów
woj. dolnośląskie
telefon: 601 389 442
e-mail: w.wojs@op.pl

Informacje

Dane adresowe:
Sielanka pod Srebrną
Budzów nr 136 (wjazd od ul. W. Witosa)
57-214 Budzów
woj. dolnośląskie

Numer rachunku bankowego:
81 1090 2372 0000 0001 4851 3235
Santander Bank Polska S.A.

Terminy rezerwacji i ceny ustalane po kontakcie telefonicznym.

telefon: 601 389 442

 

Projekt dofinansowany

loga dofinansowanie projektu

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie" Utworzenie ekologicznej bazy noclegowej u podnóża Gór Sowich mająca na celu: utworzenie nowej firmy i stworzenie 1 miejsca pracy w formie samo zatrudnienia. Współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność." Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działa "QWSI".